wtorek, 24 stycznia 2017

Państwowa Straż Pożarna w Busku-Zdroju - Wycieczka kl.IIIc SP2

W dniu 24.01.2017 roku klasa IIIc Szkoły Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju złożyła wizytę w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Busku-Zdroju.

Grupa miłych strażaków przyjęła wycieczkę bardzo ciepło i przyjaźnie.
Prelekcję prowadził aspirant Dawid Kuc a towarzyszyli: ogniomistrz Sebastian Farmas, młodszy ogniomistrz Marcin Kita, sekcyjny Przemysław Kołton. Komendant Artur Brachowicz wyraził zgodę na fotografowanie.

W specjalnie do tego celu przygotowanej sali multimedialnej, w odpowiednich przebraniach aby zapewnić odpowiedni klimat, dzieci wysłuchały pogadanki na temat zapobiegania powstaniu pożaru i sposobów postępowania w sytuacji gdy już taki wybuchnie. Uczestnicy czynnie brali udział w wykładzie, dzielnie odpowiadali na zadawane pytania chwaląc się swoją zdobytą w szkole wiedzą. Brawo Mieszko!
Na internetowej stronie www.strazbusko.pl znajdziemy więcej informacji na temat projektu "Bezpieczny dom" w ramach którego w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Busku – Zdroju przeznaczono specjalne pomieszczenia, które zgodnie z wytycznymi zaadaptowane zostały na typowe mieszkanie. Z pomieszczeń wygospodarowano: pokój dzienny, kuchnię oraz łazienkę. Dzięki temu układowi dzieci mogły zobaczyć między innymi z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać w domu lub mieszkaniu, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu oraz tlenku węgla, a także mogły sprawdzić jak nagrzewają się drzwi, za którymi wybuchł pożar.

Nie obyło się też bez zajęć praktycznych. Dzieci zbadały te tzw. "ciepłe drzwi", zapoznały się z procesem spalania i zasadami użytkowania pieców. W praktyce zobaczyły jak wygląda zadymienie pomieszczenia typu łazienka. kuchnia, salon. Sprawdziły, że dym unosi się do góry i poruszając się na czworakach mają szansę zlokalizować drzwi i wydostać się z pomieszczenia.
Poznały zasadę działania czujek dymu, czadu i gazu.
Na koniec pierwszej części wycieczki przeciwpożarowe przeszkolenie klasy IIIc potwierdzone zostało stosownym certyfikatem.

Przechodząc do najciekawszej (przynajmniej dla chłopców) części wycieczki czyli do garażu, dzieci poznały dwa stare eksponaty sprzętu gaśniczego pochodzącego jeszcze z ubiegłego wieku.

Druga część wydarzenia to zwiedzanie garażu.

Każdy mógł zapoznać się z wyposażeniem wozów bojowych, poznać ich przeznaczenie, od uniwersalnych do wysoce specjalistycznych.
Oprowadzający wycieczkę strażacy nie szczędzili czasu i chętnie dzielili się ciekawymi szczegółami wyposażenia i możliwościami wozów. Uczestnicy między innymi dowiedzieli się co to jest prądownica wysoko i niskociśnieniowa, ile wody mieści się w wozie oraz jaka jest maksymalna długość węża strażackiego.

W ciągłej gotowości bojowej utrzymywanych jest pięć jednostek głównych. Od małych wozów bojowych poprzez średnie uniwersalne aż do ważącego ponad trzydzieści ton pojazdu typu Mega City mogącego zrobić prawie wszystko.
Dużą atrakcją była amfibia Wydra. Jedna z dwóch takich w Polsce!
Sporym zainteresowaniem cieszył się też nietonący pojazd czterokołowy typu quad.

Nie obyło się oczywiście bez sesji zdjęciowej za kierownicą prawdziwego wozu strażackiego.

Z całą pewnością można stwierdzić, że wycieczka ta zostanie na długo zapamiętana przez dzieci ze względu na niezwykle ciekawy sposób przedstawienia zagadnień tak ważnych dla życia i zdrowia ludzkiego. Strażacy wykazali się dużym zaangażowaniem i sercem w krzewieniu podstawowych zasad zapobiegania powstawaniu pożaru i postępowania gdy nieszczęście już przyszło, za co dzieci i opiekunowie klasy serdecznie dziękują.